SAFE brøt forhandlingene med Norsk Olje og Gass på sokkeloverenskomsten
SAFEs krav var tilpasset situasjonen i næringen, og derfor svært ansvarlige og moderate. Men etter et mellomoppgjør i fjor som i realiteten innebar reallønnsnedgang, var kravet i år at oppgjøret måtte gi en økning i reallønn.
– Når NOG svarer med null i lønnstillegg- altså en kraftig reduksjon i reallønn- , fulgt opp med et massivt angrep på allerede framforhandlede rettigheter, er det en ren provokasjon og uaktuelt for SAFE å bruke tid på, understreker SAFE-lederen.
Blant kravene NOG la fram var å stryke bestemmelser i forbindelse med svingskift, fjerne kompensasjon for tapte fridager i forbindelse med stillingsendringer, kurs på fritiden skulle bare gi normal timelønn for medgått, normert kurstid. I tillegg krevde NOG at 1 ½ dags-regelen for vikarpoolen skulle bort. Videre at innbetaling til fondet for tap av helsesertifikat skulle mer enn halveres til 5 prosent, og offshoreansatte med årstimeverk på 1460 timer, skulle måtte jobbe 1582 timer før overtidskompensasjon ble utløst.
Red.anm: dette høres kjent ut med ref. til NR oppgjøret. Samkjøring mellom NR og NOG om angrep på tariffavtalene?
– Det sier seg selv at med et slikt utgangspunkt er det uaktuelt å forhandle, fastslår Rysst som konstaterer inkonsekvente standpunkter fra NOG:
– I bedre tider for bransjen har NOG vært svært opptatt å vise til rammen i frontfagoppgjøret. Nå er plutselig ikke dette så retningsgivende lenger. Det dette forteller med all ønskelig tydelighet er at NOG ikke kom til disse forhandlingene med en reell vilje til å forhandle, sier Rysst.
Oppgjøret går nå til mekling hos Riksmekleren.
Fakta om sokkeloppgjøret (fra norskoljeoggass.no)
Om lag 7500 personer er omfattet av avtalene. Disse jobber i følgende bedrifter: Statoil ASA, A/S Norske Shell, BP Norge AS, ESS support services AS, Esso Norge AS, Sodexo Remote Sites Norway AS, KCA Deutag Drilling Norge AS, Talisman Energy Norge AS, Engie E&P Norge, ExxonMobil, ConocoPhillips og Wintershall. Coor Offshore AS, Eni Norge AS og Lundin Norway AS.